O ŠPANĚLSKU TAK, JAK HO NEZNÁTE

Sandra, Květen 12, 2016
#

Na článek o klasické Barceloně s tipy na památky a ostatní krásná místa si ještě musíte počkat (ještě jsem je neviděla všechny :D). Ale proč nezačít s tím, co se normálně o Španělsku nedozvíte.

Manželé nemají stejné příjmení

Ve Španělsku to funguje trochu jinak. Děti si berou příjmení od svých rodičů- od otce i od matky. Když se pak ale ožení nebo vdají, tyhle dvě příjmení jim zůstávají stejná. A jméno svého manžela/ky si neberou vůbec. Těžko tedy poznáte, kdo k sobě patří a kdo ne.

Družina pro sociálně slabé

Ve školách existuje tzv. Casal. Jde o „družinu“ pro děti ze sociálně slabších rodin. Rodiče musí třeba déle pracovat, a tak je o děti postaráno až do večera, a dokonce i o víkendech, když je třeba.

Mateřská

Maminky jsou na mateřské dovolené jen půl roku. Pak prostě musí nastoupit zpět do práce. Právě kvůli tomu tady školky fungují už od nízkého věku.

DSCN2110

Obědy v době večeře?

Španělé mají na všechno čas, a proto není divu, že obědvají ve 2h a večeří v 9h večer.

Typická jídla

Mezi typická jídla patří TAPAS (malé obložené chlebíčky. Něco jako bruschetta), PATATAS BRAVAS (brambory se salsou), PAELLA (pánev s rýží a vším možným :))

DSCN2138

Fiesta

Kdo by neznal fiestu. Španělé jsou na ni obzvláště mistři. Nějakou mají minimálně jednou měsíčně.

Místo, kde nechcete dělat autoškolu

Zažila jsem různé dopravní situace – SRI LANKU a vyhýbání se psům, lidem, krávám a neustálé troubení, Egypt aneb zhasni světla a projeď křižovatku, nějak to dopadne. Ale ve Španělsku je mi z provozu asi nejvíc šoufl. 4 pruhy nejsou výjimkou, a pokud jsou označené bílými čarami, můžete si jásat. Španělé zásadně nekoukají do zadních zrcátek (tedy alespoň to tak vypadá) a proto je to docela mazec, vyjet do ulic. Do toho se vám všude motají skútry, kterých je tu stejně jak aut a cyklistů.

DSCN2111

Škola až do večera

Už od 1. třídy ZŠ jsou děti ve škole od 8:30 do 16:30. No, zlatá Česká republika a škola do 12h.

Katalánci v Barceloně

V Barceloně převažují Katalánci, kteří neustále usilují o samostatnost. Barcelona je také braná jako jejich hlavní město. Katalánci jsou povahou velmi uzavření lidí, kteří si k sobě jen tak někoho nepustí. Když už vás ale přijmou, berou vás jako rodinu. Taky jsou hodně na peníze, ale jsou zároveň pracovití, takže jim asi není co vyčítat 🙂

FOCENO: NIKON COOLPIX P600

Recommended articles

#Instagram
#madeinprague