Tip na výlet – BUDAPEŠŤ

Sandra, Červen 30, 2016
#

Když Martin přišel s nápadem, že na víkend někam vyrazíme, byla jsem nadšená. Jak už možná víte z předešlých článků (např. Tipy na nejlepší místa Barcelony), miluju památky a objevování cizích měst obecně. A představa, že budu tentokrát objevovat Budapešť, která se nakonec vybrala jako cílová destinace, byla víc než uspokojivá.

Cestu jsme v rámci úspor zvolili autem. Letenka totiž vyjde na cca 3.000 CZK a ještě jste ve městě pak odkázání na veřejnou dopravu. Autem je to cca 5 hodin (záměrně říkám cca, protože kdo zná cestu do Brna, ví, jak hrozná cesta to je a z 5 hodin může být rázem 7). Krom toho je na cestování autem super to, že si můžete s sebou zabalit kolik krámů chcete a je to jedno. Jen si nezapomeňte koupit na Slovensku a v Maďarsku dálniční známku.

Ubytovali jsme se v hotelu The Aquincum Hotel. Abych byla upřímná, nedoporučovala bych ho. Byl sice moc pěkný a cena za noc 3.000 CZK byla s ohledem na ceny hotelů v Budapešti taky poměrně ok, ale vadil mi fakt, že hotel se sice tváří jako v centru, ale od všech památek je to docela štreka. Dobrá půlhodinka svižnou chůzí. Což při celodenním procházení města není to pravé ořechové. Každý kilák se pak totiž počítá. Věřte mi – po 30 km chození po městě vím, o čem mluvím.

Na začátek mám pro vás takové upozornění spojené s vtipnou historku. Vyšli jsme s Máťou z hotelu plní očekávání a natěšenosti na památky a do navigace jsme zadali ulici, která nás měla zavést hned do centra všeho. Když jsme po 40 minutách chůze viděli jedinou zajímavou věc – a to autobusovou zastávku, došlo nám, že tudy asi cesta nevede. A tak jsme se do mapy koukli znovu. A světe div se. Ta ulice je v Budapešti 2x a my se vydali zrovna k té, která je na úplně druhé straně řeky. Budapešť je tímhle asi proslulá, protože se nám úplně to stejné stalo druhý den, kdy jsme jeli na trhy na nějaké velké náměstí a skončili jsme ve vesnici u fotbalového hřiště…Takže bacha na to – zadávejte adresy přesně a s čísly. No zpět k tůře. Adresu jsme do centra zadali znovu a lépe. Do toho pravého centra plného památek jsme se dostali asi po hodině a „dobrodružství“ mohlo začít. Pojďme se tedy podívat na ty nej místa Budapešti. My je stihli během jednoho dne. Ale pokud máte víc času, doporučuji si to rozložit.

Tady přidávám mapu, podle které se můžete orientovat a podle které jsme město obešli my. Je super v tom, že si uděláte takový velký okruh, v rámci kterého vidíte všechno. Kdybych ale měla vybrat za sebe opravdu ty nej místa, byl by to Hrad (č.1) a Parlament (č.3). Ty prostě musíte vidět!

Mapa

1. Buda Castle and the Matthias Church

2. Chain Bridge

3. Parliament

4. Heroes‘ Square

5. St. Stephen’s Basilica

6. Andrassy Avenue

7. Dohány Street Synagogue

8. Margaret Island

9. Széchenyi Spa and Swimming Pool

10. Gellért Hill and the Citadel

11. Museum of Fine Arts

12. Museum of Applied Arts

13. Palace of Arts

14. Museum Ethnography

15. Memento Par – Statute Park

16. National Opera House

17. Hungarian National Museum

18. Central Market Hall

19. Aquincum Muzeum

Kam na nákupy:

Našla jsem krásné náměstí, kde najdete klasické obchůdky. Je to hned v centru a je to na náměstí Vrosmarty. Pokud chcete raději luxusnější obchůdky, zajděte na Andrássyho třídu.

Sečteno podtrženo – výlet do Budapešti byl skvělý nápad. Jsou tu nejenom krásné památky, ale najdete tu i spoustu krásných kavárniček a restaurací. Atmosféru samotnou podtrhl i zrovna se konající fotbal. Maďaři si dali velká plátna do parků a dokonce i na koupaliště. Jsem ráda, že jsem mohla zažít i tohle.

Určitě se tam tedy vydejte. Město vás nezklame. Rozhodně tedy ne ta hlavní část 🙂

Jo a bacha na měnu. My úplně zapomněli, že Maďaři nemají euro a když na nás na hotelu vybalili, že budeme platit 30.000 za pokoj a 20.000 jako zálohu, docela jsme se vyděsili. Abych vám to usnadnila, dělte forinty vždy 11 a tak dostanete sumu v CZK. 🙂

 

10.000 = cca 1000 CZK

PARLAMENT

 

TAK PĚKNÝ FOTKY MÁME ZA SEBOU A TEĎ REALITA 😀

 

 

 

 

Recommended articles

#Instagram
#madeinprague